Tiyatro Metinleri
170 Görüntülenme
0 Yorum

Yöneticiye Bildir


Aha O Babo


Dosyayı İndir

Boyut: [32 Kb]
(İndirilme: 13)
Aha O Babo

                 

AHA O BABO


(Bir adam elinde sopa sahneye girer. Diğer elinde bir kağıt. Önce sağa sola bakar, sonra seyircilere döner.)

             Merhabalar! Buralı mısınız hepiniz? Yaaa ben bir adres arıyorum. Aha bu kağıtta yazıyor. Ama benim okuma yazmam olmadığından bizim deli çavuşa yazdırdık. Deli dediğime bakmayın, aslında iyi adamdı da, yat, kalk, sürün, arkadaşınızı katlayın, dürün, fırına sürün derdi de başka bir şey demezdi. (kollarıyla hareketleri yapar)

            Biz de ona deli çavuş derdik. Nereli olduğunu kimse bilmezdi. Biz de korkudan soramazdık. Ben mi nereliyim? Karslıyım tabii ki. Ne güzeldir benim memleketim bir bilseniz. Gerçi cennet vatanımın her yeri güzel.

            Neyse konumuza dönelim. Şimdi bizim koskoca bölükte iki Karslıydık biz. Hemşo yani. Ben daha kıdemliydim tabii ki.(kasılarak) O yüzden de daha erken bitirdim vatani görevimi. Hemşom ne mi yapıyor şimdi. O hala ağlıyordur.

            Yanlış anlamayın aman ha. Askerlikten korktuğundan veya sıkıldığından değil. Onun görevi bu. Aşçı da bizim hemşo. Her gün çuval çuval soğan soyunca adam dayanamıyor tabii.

            Bu bizim hemşo çok gariban adamdı. Ben tezkereyi alınca babasına bir haber, bir selam götürmemi istedi. Ben de kabul ettim. O da bizim deli çavuştan aman diledi ve adresi bu kâğıda yazdırdı. Ama kime sorsam adam cüzamlıymışım gibi kaçıyor benden. Bir de suratıma kâğıdı atıp “Dalga mı geçiyon benle.” Diye dövmeye kalkıyor. Ne zormuş bu okuma yazma bilmemek. Okuyabilsem bulacağım da, ah ah zamanında çok istemiştim okula gitmeyi ama okul yoktu ki köyde. Askerde de okuma öğreteceklerdi, ben oh talimden kurtulduk diye yatardım hep derste.

            Aha biri geliyor,dur bir sorayım bakiim. ( sağ taraftan sahneye bir kişi girer.)

— Gardaş, Selamunaleyküm.

— Aleykümselâm, buyur 

— Kardaş bana şu kâğıtta yazan adresi bir tarif eder misin?

(Adam kağıdı alır,okur.Sinirli bir şekilde)

-- Dalga mı geçiyorsun benle kardeşim. Çek git senle mi uğraşacağım ya        ( der. Gider.)

            Gördünüz mü başıma geleni. Yine aynısı oldu. Kime sorsam aynısını yapıyor. Ne yazıyor ki bu kâğıtta. Yoksa bizim deli çavuş yanlış mı yazdı. 
Ya da hemşo başka memleket adresi mi verdi ki. Aha biri daha geliyor. Dur şuna bir okutayım şu adresi. (Birisi sahneye girer.)

— Gardaş kurbanın olam şu kâğıtta yazan adresi bana okur musun? Bizim askerden hemşo yazdıydı da babasına selam götürecektim.

— Ver bakalım. (der adam ve kâğıdı okumaya başlar.

Sayın ve saygıdeğer kıdemli hemşom

Şimdi 

Varacaksın Kars’a 

Kars’ın ortasında var bir arsa

Arsanın ortasında bir oda

Odanın önünde kapı

Kapının üstünde tokmak

Çalacaksın tokmağı

Açılacak kapı

Çıkacak karşına bir babo

Aha o babo benim babo

Selamlarımı ilet

Aşçı hemşon memo


(adam sinirli bir şekilde)

-- Bu ne biçim adres kardeşim. Dalga mı geçiyorsun sen. (der. Kağıdı atar gider.)

            Ulan hemşo, ulan hemşo (Bezgin bir şekilde) Böyle adresi sorsam bende beni döverdim. (der. Sahneyi terk eder)Aha O Babo adlı dosyayı indir.
2022-2023 Aha O Babo Aha O Babo 2022-2023 Aha O Babo adlı dosya bu içerikte yer almaktadır.
Aha O Babo adlı dosya 9-07-2021, 19:42 tarihinde admin tarafından eklenmiştir. Aha O Babo adlı dosya Eğitim Kategorileri / Tiyatro Metinleri kategorisinde yer almaktadır ve bugüne kadar 170 defa ziyaret edilmiştir.
Aha O Babo adlı dosyamızı google da aramak için Aha O Babo

Konu Etiketleri:


Üzgünüz !

Bu Konuya Henüz Bir Yorum Yapılmamış. Belki Sen Yorum Atarsan Bize Destek Olabilirsin. Yazarlarmız Sizler İçin Çalışmakta ve Bir Teşekkürü Çok Görmeyiniz.

NOT: Sol Tarafta Konuyu Beğeniyseniz Oy Vermeyi Unutmayınız.


Yeni Yorum Ekle !

Bu Konuya Siz Yorum Yapabilirsiniz. Yorum Atarak Bizlere Katkıda Bulunabilirsiniz.. Yazarlarmız Sizler İçin Çalışmakta ve Bir Teşekkürü Çok Görmeyiniz.

NOT: Sol Tarafta Konuyu Beğeniyseniz Oy Vermeyi Unutmayınız.
Güvenlik Sorusu : Ülkemizin başkenti neresidir?