Eğitim Haberleri
304 Görüntülenme
0 Yorum

Yöneticiye Bildir


Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri

Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi'nden klinik psikolog Gözde Göktaş, deprem sonrasında çocukların normal yaşamlarına dönüşlerinde kilit rol oynayacak ebeveynlere ve öğretmenlere tavsiyelerde bulundu.

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi'nden yapılan açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Göktaş, 11 ilde yıkıcı sonuçlar doğuran depremlerden etkilenen çocukların, eski yaşamlarına geri dönmeye ve eğitim hayatına uyum sağlamaya çalıştığını belirterek, çocukların deprem sonrası hissettikleri kaygı ve üzüntü gibi duyguların hayata uyum sürecini etkileyebileceğini bildirdi.

Deprem sonrasında çocukların normal yaşamlarına dönüşlerinde kilit rol oynayacak ebeveynlere ve öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Göktaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Deprem sonrasında çocukların okula ve hayata dönüşleri için güvenli bir ortam sağlanması, rutinler oluşturulması, duygularını ifade etmelerine izin verilmesi, sosyal etkinliklere katılmaları sağlanması ve gerektiğinde profesyonel yardım almalarının sağlanması önemlidir. Bu adımlar, çocukların deprem sonrası yaşadıkları zorlukları aşmalarına yardımcı olabilir ve normal yaşamlarına geri dönmelerini kolaylaştırabilir."

Göktaş, depremden etkilenenlerin okula ve hayata uyum sürecinin çocuklara göre değişebileceğine değinerek, deprem sonrası çocukların güvende hissetmek ve normal bir hayatın mümkün olduğunu bilmek için zamana ve desteğe ihtiyaç duyacaklarını anlattı.

- "Çocuklara güvende olduklarına dair güvence verin"

Gözde Göktaş, ailelerin ve öğretmenlerin, çocuklara güvende olduklarına dair güvence vermesi gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Çocuklar, özellikle evde ve okulda güvende olduklarını bilmeli. Deprem sonrasında, çocuklar için rutinler oluşturmalı. Okula gitmek, yemek yemek, uyumak gibi günlük aktivitelerde rutinleri korumak, çocukların kendilerini daha güvende ve kontrol altında hissetmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca deprem sonrasında çocukların duygularını ifade etmelerine izin vermek oldukça önemlidir. Çocukların duygularını ifade etmeleri, onların iç dünyalarını paylaşmaları, korkularını ve endişelerini ifade etmeleri ve rahatlama hissetmeleri açısından önemlidir."

Göktaş, sosyal etkinliklerin afet sonrasında çocukların normal hayata dönüşlerinde önemli olduğunu kaydederek, "Aileler ve öğretmenler, çocukların sosyal etkinliklere katılmalarına yardımcı olabilirler. Okulda, kulüplere ve diğer aktivitelere katılmalarını sağlamak, çocukların arkadaşlarıyla zaman geçirmelerine destek olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Deprem sonrasında bazı çocukların psikolojik rahatsızlıklar yaşayabileceğine işaret ederek Göktaş, onların ruh sağlığına iyi gelmesi ve iyileşmelerini hızlandırabilmek adına ihtiyaç dahilinde profesyonel yardıma yönlendirmesinin uygun olacağını bildirdi.Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri adlı dosyayı indir.
2023-2024 Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri 2023-2024 Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri adlı dosya bu içerikte yer almaktadır.
Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri adlı dosya 24-02-2023, 20:06 tarihinde admin tarafından eklenmiştir. Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri adlı dosya Eğitim Haberleri kategorisinde yer almaktadır ve bugüne kadar 304 defa ziyaret edilmiştir.
Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri adlı dosyamızı google da aramak için Deprem Sonrası Çocukların Okula Uyum Süreci İçin 5 Öneri

Konu Etiketleri:

Benzer İçerikler:
 • Anasınıfı ve İlkokul İçin Uyum Haftası Yönergesi Yayınlandı
 • MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı
 • Depremden Sonra İletişim Nasıl Olmalı?
 • Öğretmenlere Günlük Plan Zorunluluğu!
 • Belediyeden Öğretmenlere 1500 TL Destek
 • Evde Eğitim İçin Rapor Almak Kolaylaştı
 • Mesleki Eğitimde En Çok Tercih Edilen Alan
 • 2023 Yılı BİLSEM Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu Yayımlandı
 • Uzman Öğretmenlik Eğitimleri İçin Ek Süre Verildi
 • Örgün Eğitim 2021-2022" verileri açıklandı.
 • MEB'den Yeni Öğretmen Atamalarına İlişkin Açıklama
 • e-Okul ne zaman kapanıyor?
 • Hayvan otlatırken üzerine yıldırım isabet eden çocuk yaşamını yitirdi
 • Yeşil kuyruklu yıldız, 50 bin yıl sonra ilk kez Dünya'ya yaklaşıyor
 • Öğretmenlerin Özür Grubu ( Eş Durumu) Atama Sonuçları Açıklandı!
 • 2022-KPSS Ortaöğretim başvuruları başladı
 • TEKNOFEST 2023 Roket Yarışmasına başvurular başladı
 • KYK yurt başvuruları başladı!
 • Bu yıl ders kitaplarının yanında yardımcı kaynaklar da ücretsiz dağıtılacak
 • Türkiye'nin otomobili TOGG, 2023 martta satışa çıkacak

 • Üzgünüz !

  Bu Konuya Henüz Bir Yorum Yapılmamış. Belki Sen Yorum Atarsan Bize Destek Olabilirsin. Yazarlarmız Sizler İçin Çalışmakta ve Bir Teşekkürü Çok Görmeyiniz.

  NOT: Sol Tarafta Konuyu Beğeniyseniz Oy Vermeyi Unutmayınız.


  Yeni Yorum Ekle !

  Bu Konuya Siz Yorum Yapabilirsiniz. Yorum Atarak Bizlere Katkıda Bulunabilirsiniz.. Yazarlarmız Sizler İçin Çalışmakta ve Bir Teşekkürü Çok Görmeyiniz.

  NOT: Sol Tarafta Konuyu Beğeniyseniz Oy Vermeyi Unutmayınız.
  Güvenlik Sorusu : Ülkemizin başkenti neresidir?