Eğitim Haberleri
287 Görüntülenme
0 Yorum

Yöneticiye Bildir


MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı

Millî Eğitim Bakanlığınca bilime odaklı, kültürel değerlere duyarlı, evrensel ve millî manevi değerlere sahip bireylerin yetiştirilmesi amacıyla ilk defa öğretmenlere yönelik "Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı" hazırlandı. 

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce öğretim programında yer alan "adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik" kök değerler temalarında etkinlik kitabı hazırlandı.

 

Evrensel ve milli değerlere sahip nesiller

Hazırlanan etkinlik kitabında ideal yaşam biçimlerini ifade eden üst düzey kavramlar ve doğru kararlara ulaşmada bireylere yardımcı olan genel ilkeler, öğretim programındaki kök değerler yer alıyor.

 

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sadece akademik olarak güçlü gençler değil; aynı zamanda milletin kendi öz değerlerine, tarihine, inancına ve kültürüne uygun bir eğitim sistemi inşa ederek evrensel ve millî değerlere sahip nesiller yetiştirmek için Bakanlık olarak çalışmalarını gayretle sürdürdüklerini ifade etti.

 

Bakan Özer, bu kapsamda öğretim programlarında yer alan kök değerlere yönelik bir etkinlik kitabı hazırladıklarını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu: "Biz Bakanlık olarak devletiyle milletiyle barışık, milletin değerlerini içselleştirmiş bir gençlik yetiştirmek için çalışıyoruz. Bu doğrultuda hazırlanan etkinlik kitabıyla amacımız; öğrencilerimize adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik gibi insanı insan yapan değerleri kazandırmaktır. Bununla bir yandan gençlerimizin toplumsal hayata uyum sağlamasına destek olmak, bir yandan da ilim ve irfanın harmanlandığı bu topraklarda toplumumuzun kültürel değerlerine katkı sağlamaktır. Bununla ayrıca öğrencilerimiz, gençlerimiz; yorumlama, çıkarımda bulunma, öğrendiğini karşılaştığı probleme yansıtabilme, analiz edebilme, eleştirel düşünebilme, düşüncelerini sentezleyebilme gibi üst düzey zihinsel beceriler kazanabilecek."

 

Etkinlik kitabını uygulamaya yönelik bir kılavuz da yayımladıklarını dile getiren Özer, şöyle devam etti: "Değer ve tutumların öğrencilerimize bilişsel düzeyi aşarak duygu ve davranış boyutlarında kazandırılması, okuldaki yaşam kalitesini yükseltecek ve öğrencilerimiz kendilerini okulda daha mutlu ve güvende hissedecek. Böylece öğrencilerimiz bir taraftan iyi karaktere sahip vatandaşlar olarak yetişirken bir taraftan da gündelik yaşamda kullanacakları bilgi ve becerileri etkili bir şekilde öğrenecekler. Evrensel, toplumsal, ahlaki ve millî değerler ile sentezlenerek hazırlanan bu kitap, tüm öğretmen ve öğrencilerimize hayırlı olsun."

 

Kitapta 120 etkinlik yer alıyor

Etkinlik kitabıyla aynı zamanda öğretimin sadece bilişsel öğrenmelerle sınırlı kalmayıp öğrencilerin duygu, tutum, değer, inanç gibi duyuşsal davranışlarının geliştirilerek eğitimin bütüncül olarak ele alınması mümkün olacak.

 

Öğretim programında yer alan kök değere yönelik yüz yirmi etkinlik yer alıyor. Alan uzmanları tarafından hazırlanan etkinlikler, öğrencilerin ilgisini çekecek birbirinden farklı özellikler içeren özgün çalışmalar şeklinde sunuldu. Söz konusu bu etkinlikler, öğretmenlerin uygulamasına yönelik sınıf içi etkinliklerden oluşuyor. Her etkinliğin sınıf içi uygulama bölümü olmakla birlikte okul içi, okul dışı ve aile ile irtibatlı görevlendirmeler içeren etkinlikler de bulunuyor. Etkinlikler, öğrencilerin sınıf ortamı içinde daha çok eğlenerek öğrenebilecekleri, anlama ve anlatma becerilerini daha üst düzeye çıkarabilecekleri çok yönlü çalışmalar şeklinde düzenlendi.


Kitabı İndirmek İçin TIKLAYIN
MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı adlı dosyayı indir.
2023-2024 MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı 2023-2024 MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı adlı dosya bu içerikte yer almaktadır.
MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı adlı dosya 20-11-2022, 11:36 tarihinde admin tarafından eklenmiştir. MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı adlı dosya Eğitim Haberleri kategorisinde yer almaktadır ve bugüne kadar 287 defa ziyaret edilmiştir.
MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı adlı dosyamızı google da aramak için MEB Değerler Eğitimi Etkinlik Kitabı Yayımlandı

Konu Etiketleri: değerler eğitimi, meb

Benzer İçerikler:
 • Okul Aile Birliği Yönetmeliğinde Değişiklik
 • Öğretmenlere Günlük Plan Zorunluluğu!
 • Mesleki Eğitimde En Çok Tercih Edilen Alan
 • Örgün Eğitim 2021-2022" verileri açıklandı.
 • Evde Eğitim İçin Rapor Almak Kolaylaştı
 • Bu yıl ders kitaplarının yanında yardımcı kaynaklar da ücretsiz dağıtılacak
 • Uzman Öğretmenlik Eğitimleri İçin Ek Süre Verildi
 • Belediyeden Öğretmenlere 1500 TL Destek
 • Anasınıfı ve İlkokul İçin Uyum Haftası Yönergesi Yayınlandı
 • Öğretmenlerin Özür Grubu ( Eş Durumu) Atama Sonuçları Açıklandı!
 • KYK yurt başvuruları başladı!
 • Depremden Sonra İletişim Nasıl Olmalı?
 • 2022-KPSS Ortaöğretim başvuruları başladı
 • TEKNOFEST 2023 Roket Yarışmasına başvurular başladı
 • Ad ve soyadı değişiklik başvuruları e-Devlet üzerinden başladı!
 • Türkiye'nin otomobili TOGG, 2023 martta satışa çıkacak
 • Hayvan otlatırken üzerine yıldırım isabet eden çocuk yaşamını yitirdi
 • İstanbul'da okul ve personel servis ücretlerine zam geldi!

 • Üzgünüz !

  Bu Konuya Henüz Bir Yorum Yapılmamış. Belki Sen Yorum Atarsan Bize Destek Olabilirsin. Yazarlarmız Sizler İçin Çalışmakta ve Bir Teşekkürü Çok Görmeyiniz.

  NOT: Sol Tarafta Konuyu Beğeniyseniz Oy Vermeyi Unutmayınız.


  Yeni Yorum Ekle !

  Bu Konuya Siz Yorum Yapabilirsiniz. Yorum Atarak Bizlere Katkıda Bulunabilirsiniz.. Yazarlarmız Sizler İçin Çalışmakta ve Bir Teşekkürü Çok Görmeyiniz.

  NOT: Sol Tarafta Konuyu Beğeniyseniz Oy Vermeyi Unutmayınız.
  Güvenlik Sorusu : Ülkemizin başkenti neresidir?